AT89C51RC-24JU Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : AT89C51RC-24JU
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : 89C
Contact Now
AT89C51RC-24JU Specifications
Part Status Active
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)